13.08.1861 Dagbogsuddrag Tirsdag 13. Jonas* kjørt med Frøken Seidel* , de fulgte Walli Heine* til Pirna, Jonas* vilde see Sonnenstein. Under mine Arme tager Kløe og det Røde til. Brev til Fru Lind* og Fru Kock* .

Frøken Seidel* : formentlig malerinden og forfatterinden Louise Seidler* (1786-1866) fra Weimar.

Sonnenstein: slottet Sonnenstein ved Pirna har haft en særdeles omskiftelig historie, fra den tidlige middel­alder til vore dage. I perioden 1811-1939 blev dets bygninger anvendt som sindssygeanstalt og som sådan var det velrenommeret, hvilket måske var den unge Jonas Collins* bevæggrund til at besøge stedet. Det for­tælles, at når komponisten Robert Schumann* besøgte Maxen, ville han ikke bo i et værelse med udsigt til Sonnenstein, idet han forventede, at han ville ende sine dage på denne "Heilanstalt".

Brev til Fru Lind* og Fru Koch* : brevet til Louise Lind* (BrevID 23917 Vi har desværre ingen tekstudgave af dette brev). - Brevet til Ida Koch* , jf. BFW brev 126 (dat. 11/8) BrevID 18331

Supplerende oplysninger

Genre/type: Dagbogsuddrag Øvrige tilknyttede BrevID'er i HCA brevbasen: 23917, 18331